مخترع تلویزیون چه کسی بود؟

جان لاجی بیرد مخترع و مبدع اسکاتلندي تلويزيون است که در 17 آوريل 1889 ديده به جهان گشود. وي به دليل علاقه به فيزيک و امور فني به تحصيل در رشته برق مشغول شد و پس از آن تلاش کرد تا فيلم ناطق و روش انتقال عکس به وسيله نيروي برق را اختراع نمايد. اين مخترع بزرگ در سال 1924 م پس از تلاش و زحمتهاي فراوان موفق شد تا به آرزوي ديرين بشر که ديدن تصاوير و اشيا به وسيله عکس از راه دور بود، جامه عمل بپوشاند و توانست در اين زمان اولين تلويزيون ابتدايي و ساده را اختراع کند و تصوير يک صورت را از اتاقي به اتاق ديگر منتقل سازد. 

وي در جريان اين آزمايش ها که با نيروي برق صورت مي گرفت، از ناحيه دست فلج شد. با اين حال تلاشهاي بيرد در سالهاي بعد افزايش يافت تا اين که موفق به اختراع دستگاه تازه اي براي تبديل اشعه نور به ارتعاشات الکتريکي شد. با اين حال وي کوشش کرد تا اين اختراع را کامل تر سازد. 

در سال 1929 تلويزيون بعدي او مورد قبول يکي از رسانه هاي خبري قرار گرفت. بيرد همچنين پس از نمايش اولين تلويزيون رنگي در سال 1941 ، کوشيد تا سال 1946 م تصاوير سه بعدي رنگي را با صدايي مناسب توليد نمايد. جان لاجي بيرد سرانجام در 19 سپتامبر 1956 م در 67 سالگي درگذشت. در طي سالهاي بعد تحولاتي در تلويزيون پيدا شد که استفاده از ماهواره براي پخش جهاني و کاربردهاي علمي و آموزشي از آن جمله اند. تلويزيون در مسير خود همچنان راه پيشرفت را طي مي نمايد و در هر مدت پديده اي جديد در اين عرصه ارائه مي شود.